Krievija ir izdomājusi jaunu diplomātijas stilu – iesniegt Google sodu par 20,6 deciljoniem dolāru. Deciljoniem, jeb skaitli ar 34 nullēm, kuru pat ekonomikas teorijā īsti nemaz nepazīst. Sods dēļ tā, ka Google atteicās ļaut prokremliskajiem kanāliem gozēties YouTube, pēc tam kad Krievija iebruka Ukrainā. Būtībā – Kremlis aizskārās un nolēma, ka viņi bloķē Google ar tik lielu summu, kas ir pat lielāka nekā visa pasaules ekonomika kopā. Vai tas strādās? Domājam, ka ne.
Šo sodu Krievijas tiesa rēķināja, sākot ar “zemu” 100 000 rubļu dienā (apmēram 1025 ASV dolāri), kas pēc tam katru nedēļu dubultojas līdz brīdim, kad vai nu Google piekāpsies, vai arī Saule nespīdēs. Kontekstam – pasaules kopējais IKP ir apmēram 110 triljoni dolāru, kas nozīmē, ka Krievijas summa ir tik absurdā līmenī, vēl jo vairāk, ja Google Krievijas filiāle jau 2022. gadā bija pieteikusi bankrotu.
Kremlis gan pats nav naivs, un pat Dmitrijs Peskovs atzīst, ka sods ir vairāk simbolisks nekā praktisks. Patiesībā šis izskatās pēc Krievijas digitālā “atspēriena” pret Rietumu tehnoloģiju kompānijām, ar tekstu “mums neviens neteiks, ko darīt”. Un nav jau tā, ka viņi gaidītu šo naudu. Bet pagaidām izskatās, ka Google tam visam atbild ar laipnu smaidu un dokumentu kaudzi tiesā, sakot: “Lai veicas!”
Šis nav tikai sods Google, bet arī globālā cīņa, kurā valdības mēģina ierobežot tehnoloģiju uzņēmumu varu un ietekmi. Tikmēr Google jānotur morālā stāja pret valstīm, kurām vārda brīvība ir traucēklis. Kad Krievija ir spēlējas ar šādu megasodu, tagad pārējās valstis skatās un varbūt sāk domāt, vai arī viņiem vajadzētu rēķināt uz miljardiem vai deciljoniem.
Galvenie punkti:
- Astronomisks sods: Krievija ir piespriedusi Google 20,6 deciljonu dolāru sodu – summu, kas ievērojami pārsniedz visas pasaules IKP.
- Soda izcelsme: Sods noteikts saistībā ar Google rīcību, bloķējot Krievijas valsts mediju kanālus pēc iebrukuma Ukrainā.
- Sarežģīta aprēķinu sistēma: Sākotnējā summa bija 100 000 rubļu dienā (apmēram $1025), kas divkāršojas katru nedēļu, ja uzņēmums nepakļaujas tiesas spriedumiem.
- Simboliskā nozīme, nevis praktiskums: Krievijas amatpersonas, tostarp Kremlis, norāda, ka soda mērķis vairāk ir nosūtīt signālu, nevis gaidīt reālu samaksu.
- Juridiskās sekas Google: Google Krievijas filiāle 2022. gadā paziņoja par bankrotu, kas padara sodu praktiski neizpildāmu.
- Plašāks ģeopolitiskais konteksts: Situācija atspoguļo pieaugošu valdību tendenci regulēt tehnoloģiju uzņēmumu darbību savās robežās.
Publicēts arī: https://toot.lv/@rolandinsh/113412234718958741
Publicēts arī: https://facebook.com/219756058334_968461441769248